Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/elemiskasyfiskalne.pl/includes/menu.inc).

Jak wziąć się za odświeżenie ogrodu?

Aktualności

Gdy będziemy mieli ogród, to musimy zadbać o to, aby znalazły się w nim właściwe drzewa. Przez to właśnie trzeba się namyślić, czy pragniemy zrobić chociaż mały sad, czy może wyłącznie chcemy inwestować w krzewy ozdobne.

Niezwykle ciekawą odmianą wśród traw ozdobnych, która ma niezwykle duże zastosowanie jest miskant chiński. Bez względu na to, jaki gatunek trawy zakupimy, musimy wiedzieć, że są to rośliny bardzo ekspansywne. Tego typu trawy raczej nie nadają się do posadzenia na małych przestrzeniach. Zbyt szybko zajmą w nich wielką przestrzeń.

Podejmując wszelkie prace w ogrodzie, trzeba się głównie zaopatrzyć w dobrej jakości sprzęt. Narzędzia do ogrodu takie jak grabki, motyka albo szpadel to niewątpliwie podstawa. Bez nich, nasze działania nie będą nazbyt efektywne. Właściwie jest więc odszukać w sąsiedztwie sklep ogrodniczy, jaki sprzedaje sprzęt wysokiej jakości. Nabycie narzędzi to wydatek raz na lat, zatem nie starajmy się przesadnie oszczędzać, ponieważ prędko zorientujemy się, iż tanie narzędzia tylko ładnie wyglądają na sklepowych półkach. Wyginające się szpadle czy łamiące widły są w takiego rodzaju przypadkach rzeczywiście częste. Gdy już zgromadzimy niezbędny sprzęt, musowo zaprośmy do pomocy domowników. Dzięki temu w krótkim czasie rozprawimy się z naszym ogródkiem i sprawimy, że w końcu będzie on dobrze wyglądał.

malowidło - owoce
Author: sxc.hu
Source: sxc.hu
Jakiś czas temu, na polski sektor borówek wybiła się borówka (szerzej pod adresem http://projektoskop.com/6-zasady-uprawy-borowki-amerykanskiej-bluecrop) amerykańska (prosto z tego źródła). Krzak ten ma większe i słabiej koloryzujące jagody, a dodatkowo są słodsze od rodzimego gatunku. Niewątpliwą dobrą cechą tej borówki, jest jej prosta uprawa. Ponieważ owoce borówki zazwyczaj są drogie, posiadanie kilku krzaczków w donicy, będzie dla nas niezwykle korzystną inwestycją. Ostatnio, godna uwagi stała się również jagoda kamczacka. Nie tak często dostępna w sklepach, lecz znacznie prostsza do hodowli od jagody amerykańskiej. Jej owoce mają wydłużony kształt oraz nie są tak słodkie. Bardziej w smaku przybliżają polską jagodę.
Powstało wiele hodowli borówki amerykańskiej i jagody kamczackiej.

Spora rozchwytywalność takich owoców wręcz gwarantuje coroczny zysk ze zbioru. Mimo to, jeżeli należymy do amatorów tych owoców, a mamy ogród lub miejsce na balkonie, pomyślmy o niewielkiej hodowli na własne wymagania. Nie musimy być farmerem, by uprawiać te rośliny. Borówka amerykańska, wymaga tylko właściwego nawozu i właściwego obcinania gałązek, aby dawała większą ilość jagód. Ma wiele odmian, które trzeba rozsadzać naprzemiennie, aby zachować krzyżowe zapylanie.

Borówka amerykańska (www), zależnie od odmiany, daje jagody w okresie lipiec-wrzesień – to również przemawia za uprawianiem różnych odmian. Ten gatunek jednak jest mniej odporny na mróz. Należy bezwzględnie dobrze chronić je w sezonie zimowym. Także minusowe temperatury w maju mogą negatywnie wpłynąć na rodzenie owoców. Dużo mniej wymagająca w uprawie jest jagoda kamczacka. Nie potrzebuje zbyt bogatej gleby, ani tak szczególnego nawozu. Jest to także jagoda odporna na ujemne temperatury.

Nie osłabi jej też brak wody. Jej owoce są zawsze najszybsze. Szybsza jest nawet od truskawki. Uprawiając zróżnicowane odmiany, możemy raczyć się jej borówkami od początku maja do początku października. Nie przestraszą jej również majowe przymrozki. Rzadziej musi być przycinana, a krzaczki rodzą owoce przez więcej lat niż borówki amerykańskiej. Bardzo ciekawą odmianą pośród traw ozdobnych, która ma bardzo duże zastosowanie jest miskant chiński. Niezależnie od tego, jaki gatunek trawy wybierzemy, musimy pamiętać, że są to rośliny bardzo ekspansywne. Tego rodzaju trawy raczej nie będą nadawały się do sadzenia gdzieś, gdzie jest naprawdę mało miejsca. Zbyt szybko zajmą w nich dużą przestrzeń.