Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/elemiskasyfiskalne.pl/includes/menu.inc).

Czy zwolnienie z pracy zawsze oznacza koniec? Warto znać prawo, by móc się walczyć o siebie

Aktualności

Utrata pracy jest jednym z najbardziej wykańczających momentów w życiu człowieka. Dla wielu osób gorszym doświadczeniem jest tylko śmierć lub choroba kogoś bliskiego. Nie powinno to jednak nikogo dziwić. Wraz ze stanowiskiem tracimy niezależność finansową i pewny grunt pod nogami. Sytuację jeszcze pogarsza fakt posiadania rodziny, kredytu hipotecznego lub innych zobowiązań, które wymagają stałych przychodów. Wielu ludzi po zwolnieniu popada w apatię i nie potrafi się odnaleźć na nowoczesnym rynku pracy.

praca - umowa o pracę
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu

Zwolnienie ze stanowiska nie zawsze musi oznaczać koniec świata. Bywa tak, że decyzja o zwolnieniu konkretnej osoby zostaje podjęta niezgodnie z aktualnymi przepisami. Dlatego warto zapoznać się z kodeksem pracy, by znać swoje prawa i umieć o nie zawalczyć. Nieznajomość kodeksu pracy może skłaniać pracodawców do forsowania rozwiązań niekorzystnych dla pracownika.

pieniądze - image
Author: Richard Grandmorin
Source: http://www.flickr.com
Powodów ustania stosunku pracy jest sporo: upłynięcie terminu obowiązywania umowy, rozwiązanie umowy za zgodą obu stron, zwolnienie dyscyplinarne, wypowiedzenie stosunku pracy przez zatrudniającego lub pracownika. W przypadku każdej z wyżej wymienionych sytuacji obowiązują inne przepisy, a obie strony mają inne prawa i obowiązki. Na przykład jeśli mamy do czynienia z wypowiedzeniem umowy o pracę istotną kwestię stanowi okres wypowiedzenia. Dzięki niemu zwalniana osoba ma czas na spokojne poszukanie nowego stanowiska, a pracodawca ma pewność, że obowiązki będą wykonywane do momentu pojawienia się nowej osoby. Jeśli otrzymaliśmy wypowiedzenie umowy o pracę, które uważamy za wadliwe, bezzasadne lub pozbawione podstaw prawnych, możemy je zakwestionować przed sądem. odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę należy wnieść do sądu rejonowego w przeciągu siedmiu dni od otrzymania tego dokumentu. Pracownik, który zdecyduje się na taki krok, musi podać powód naruszenia przez pracodawcę prawa o wypowiadaniu stosunku pracy. Takim powodem może być na przykład zwolnienie osoby, której zostało mniej niż cztery lata do przejścia na emeryturę lub niekompletne uzasadnienie zwolnienia. Decydując się na powództwo zwolniony pracownik może żądać przywrócenia do pracy lub odszkodowania finansowego.

Znajomość przepisów kodeksu pracy jest kwestią kluczową, przede wszystkim dla osób na najniższych stanowiskach. Dzięki niej wielu ludzi z pewnością podjęłoby walkę o swój byt, zwłaszcza, że dla pracownicy z najniższymi dochodami nie muszą ponosić opłat sądowych