Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/elemiskasyfiskalne.pl/includes/menu.inc).

Wizyta u notariusza, kiedy kupujemy nieruchomość

Aktualności

W celu zostania właścicielami wymarzonego domu czy mieszkania trzeba udać się do notariusza oraz złożyć podpis na akcie notarialnym. Do wizyty w kancelarii notarialnej, tak ja do wszystkim uprzednich kroków związanych z kupnem nieruchomości, warto się dobrze przygotować.

prawo - tableau
Author: Marcin Polak
Source: http://www.flickr.com
Osoby szykujące się do sfinalizowania zakupu nieruchomości są zobowiązane do dokonania pewnych formalności notarialnych. Mogą wybrać dowolnego notariusza, który posiada uprawnienia do wykonywania czynności notarialnych. Podstawowymi kryteriami wyboru są jakość usługi, jej dostępność i oczywiście cena. Opłaca się porównać wysokości opłat, jakie proponują notariusze w danym mieście za sporządzenie aktu. Warto wiedzieć, iż w przepisach określony jest maksymalny poziom taksy notarialnej, którą za daną czynność notariusz może od nas pobrać, ale np. z powodu dużej konkurencji ceny proponowane przez dane kancelarie mogą być różne. Możemy się o tym przekonać na przykładzie wyszukiwania notariusz cennik Warszawa. Ponadto, jeśli już w wybranej kancelarii podpisywaliśmy umowę przedwstępną, możemy upomnieć się o rabat. Jeśli interesuje nas notariusz Warszawa zapewnia naprawdę satysfakcjonujący wybór kancelarii, których oferty warto sprawdzić.

Gdy już wybierzemy notariusza powinniśmy ustalić termin sporządzania aktu. Wcześniej notariusz powinien poinformować nas, jakie dokumenty musimy mieć przy sobie w dniu wizyty w kancelarii notarialnej. Przeważnie do podpisania aktu wymagany jest jedynie dokument potwierdzający tożsamość (dowód lub paszport). O inne dokumenty notariusz prosi wcześnie po to, aby mógł sporządzić treść aktu notarialnego.

Zwykle przygotowaniem innych dokumentów zajmuje się strona sprzedająca, mogą to być np. umowa przedwstępna zakupu nieruchomości, plan zagospodarowania przestrzennego, pełnomocnictwo w formie aktu notarialnego w przypadku gdy osoba podpisująca akt działa w cudzym imieniu. Zadaniem kancelarii notarialnej jest sprawdzenie wiarygodność przedstawionych przez strony dokumentów oraz zadbanie o bezpieczeństwo transakcji. Notariusz zobowiązany jest odczytać akt notarialny nim poprosi nas o jego podpisanie. Zatem jeżeli nie rozumiemy któregoś zapisu w akcie, powinniśmy poprosić o notariusza o wyjaśnienie jego znaczenia i konsekwencji. Ponadto, jeżeli w akcie znalazł się błąd lub zapis, z jakim się nie zgadzamy to możemy upomnieć się o jego zmianę.