Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/elemiskasyfiskalne.pl/includes/menu.inc).

O jakich kwestiach trzeba pamiętać w przypadku świateł do jazdy dziennej? Co mówią o tym przepisy?

Aktualności

Światła do jazdy dziennej są używane - jak sama nazwa określa - do podróżowania w ciągu dnia. Tego rodzaju świateł jednakże nie powinniśmy pomylić ze światłami mijania, których używa się w ciągu dnia w określonych państwach. Taki obowiązek panuje w większości krajów Europy Środkowej oraz Północnej. Co jeszcze należy wiedzieć w tej dziedzinie?

W konkretnych państwach przepisy wyglądają inaczej i nakazują, ażeby korzystać jedynie ze świateł mijania, tak więc tam na pewno światła do jazdy dziennej nie mają zastosowania. W jeszcze innych krajach w ogóle nie ma obowiązku, żeby zapalać światła do jazdy w ciągu dnia jak i świateł (polecamy włącznik szklany) mijania, no chyba, iż w tunelu lub podczas gorszej przejrzystości powietrza. Bardzo ciekawym przypadkiem jest Grecja, w jakiej wykorzystanie świateł mijania w ciągu dnia jest zakazane. Światła do jazdy w dzień posiadają moc od kilku do kilkunastu watów (zobacz więcej na tej stronie).

samochód - perspektywa
Author: Cezary Borysiuk
Source: http://www.flickr.com
W Unii Europejskiej są przepisy, jakie pozwalają na zamontowanie tego rodzaju świateł bez wymogu ich współdziałania z tylnymi światłami pozycyjnymi. W rzeczywistości nie ma też to znaczenia z pozostałymi dodatkami, mniej oczywistymi, jak czujnik parkowania. Do 2009 roku przepisy w Polsce wymagały, by w czasie jazdy na światłach dziennych świeciły się pozycyjne światła. Ale niestety było to sprzeczne z prawodawstwem unijnym. Dopiero tego rodzaju stan rzeczy odmieniło rozporządzenie ministra infrastruktury z 4 maja 2009 roku. Przystosowało one te przepisy do tego rodzaju obowiązujących w Unii. Powinniśmy wiedzieć, iż od 7 lutego 2011 roku w zgodzie z dyrektywą unijną każdy nowy model pojazdu, o dopuszczalnej masie całkowitej, jaka nie przekracza 3,5 tony powinien posiadać światła do jazdy dziennej.

Oznacza to jednakowoż że obowiązek tego typu nie odnosi się do nowych samochodów, ale wyłącznie nowych modeli, jakie uzyskają homologację po takiej dacie. Pozostałe modele samochodów, jakie były dotąd produkowane nie muszą posiadać świateł do dziennej jazdy. Świateł dziennych można używać zamiast świateł mijania, tak jak występuje normalna przejrzystość powietrza, od świtu do zmierzchu. Muszą być jednakowoż zainstalowane symetryczne do osi pojazdu. Muszą być na równej wysokości, natomiast odległość od ziemi do dolnej krawędzi lampy to co najmniej 25 cm. Od ziemi zaś do górnej krawędzi to maksymalnie 150 cm (więcej na tej stronie).