Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/elemiskasyfiskalne.pl/includes/menu.inc).

Gdzie jest wykorzystywana komputerowa grafika, jakie są główne metody jej tworzenia.

Aktualności

Współczesne komputerowe techniki dają coraz większe możliwości jeśli będzie chodzić o tworzenie grafiki. Generalnie grafikę komputerową można podzielić na dwu i trójwymiarową, a każda z nich ma inne przeznaczenie. Grafika 2D to zwykłe, płaskie obrazy, wykonane w technologi wektorowej albo rastrowej, ich charakterystyczną cechą jest to, że nie ma w nich głębi.

Za to grafika 3D będzie się zajmować modelowaniem trójwymiarowych obrazów dowiedz się więcej, wykorzystuje się przy tym nowoczesne, zaawansowane algorytmy pozwalające na otrzymanie bardzo dobrych jakościowo obrazów. Modelowanie 3d przeważnie stosuje metodę rastrową, za to wektorowe techniki stosuje się do wykonania szkiców i obrysów. Samo generowanie kształtu przedmiotu odbywa się przy użyciu kilku zaawansowanych technik. W większości przypadków wykorzystuje się siatki wielokątów, w których obiekt będzie określony pod postacią płaskich figur, posiadających wspólne wierzchołki i krawędzie. Drugą popularną metodą są voxele, zwane też trójwymiarowymi pikselami, a w wielu przypadkach używane są także równania matematyczne.

modelowanie 3d
Author: CAD Projekt K&A
Source: CAD Projekt K&A
Samo przedstawienie kształtu to jedna rzecz, zaś druga to wygenerowanie powierzchni przedmiotów, przy uwzględnieniu kolorów, cieni oraz padającego światła. Algorytmy które to wszystko liczą , ale też ich używanie będzie się wiązać z koniecznością zastosowania wydajnego, mocnego komputera.
Grafika taka wykorzystywana jest w wielu różnych dziedzinach życia. Oczywiście bardzo popularne są najróżniejsze gry komputerowe, niektóre produkcje już teraz przypominają naprawdę realistyczne filmy. Ale bardzo często te technologie wykorzystywane są przy projektowaniu budynków czy modelowaniu różnych przedmiotów, coraz większym zainteresowaniem cieszą się również zaawansowane animacje 3d zobacz więcej.

Dlatego też najczęściej sprzęt używany do prac graficznych wyposażony jest w podzespoły z najwyższej półki, mocny procesor i pojemną pamięć.

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł to kliknij w odnośnik do witryny, który przekieruje Cię do strony, gdzie przeczytasz interesujące informacje na ten wątek.

Bardzo dużym wsparciem są specjalne karty grafiki, jakie mają wspomaganie sprzętowe tworzenia trójwymiarowych obrazów.