Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/elemiskasyfiskalne.pl/includes/menu.inc).

Które rozwiązanie warto zastosować w czasie budowania domu – oczyszczalnia ścieków czy szambo?

Aktualności

Jeśli nasz teren budowlany jest umieszczony na terenie, który nie jest podłączony do zbiorczego systemu kanalizacyjnego, stajemy przed trudną decyzją – które rozwiązanie jest bardziej korzystne: przydomowe szambo czy nowoczesna przepompownia ścieków. Każda z tych opcji ma swoje zalety, jednakże wszystko jest uzależnione od warunków, jakie zapewnia nam nasza działka.

Pompa wrzecionowa do przydomowych oczyszczalni ścieków
Source: http://www.preskpol.pl/
Na terenach nienależących do sieci kanalizacyjnej najczęściej używaną formą wciąż jest szambo, choć przydomowe oczyszczalnie ścieków powoli zdobywają coraz większe grono zachwyconych posiadaczy. Szambo stanowi zbiornik bezodpływowy wbudowany w ziemię, do którego spływają wszystkie płynne zabrudzenia stworzone w danym gospodarstwie domowym. Co pewien czas nieczystości te muszą zostać przetransportowane do miejscowej oczyszczalni ścieków, po czym zbiornik może być napełniany od nowa.

Poprawnie wybudowane szambo jest bardzo wytrzymałe i może nam służyć przez lata. Alternatywę dla szamba (www.ajpszamba.pl) stanowi przydomowa oczyszczalnia ścieków, która jest bez wątpienia łatwiejsza w użytkowaniu. Oczyszczalnie ścieków przesączają nieczystości do takiego stopnia, żeby można je było oddać do gruntu lub pobliskich wód, bez obawy o skażenie środowiska naturalnego. Kluczową zaletą oczyszczalni jest fakt, że jest ona praktycznie bezobsługowa – należy ją opróżniać jedynie co parę lat.

Pompownia przydomowa ścieków (zobacz koniecznie tę ofertę) jest również znacznie bardziej ekologiczna i przyjazna dla środowiska, ponieważ niebezpieczeństwo skażenia ziemi i wód powierzchniowych lub gruntowych jest tu znacznie niższe niż w przypadku szamba. Niestety wybudowanie własnej oczyszczalni wymaga wypełnienia przez działkę wielu surowych wymagań i otrzymania pisemnej zgody. W momencie, gdy nasza działka nie spełni wszystkich wymogów, będziemy niestety zmuszeni do zdecydowania się na własne szambo. Uwzględniając wszystkie tutaj poruszone powody więcej korzyści daje nam zrobienie przydomowej oczyszczalni ścieków, chociaż nie jest to najkorzystniejsze finansowo rozwiązanie. Musimy jednak wziąć pod uwagę fakt, że jest inwestycja długofalowa, która będzie nam służyć przez długi czas i z biegiem czasu bez wątpienia się zwróci.