Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/elemiskasyfiskalne.pl/includes/menu.inc).

Borówka amerykańska oraz jagoda kamczacka – łatwe w uprawie gatunki rodzimej borówki czarnej

Aktualności

Polacy bardzo przepadają za borówkami. Gdy przychodzi czas na takie owoce, każdy chętnie ja nabywa. Mimo, że obecnie, mniej i mniej osób porą letnią wyszukuje w lasach naszą rodzimą, borówkę czarną, to i tak jest ona bardzo skwapliwie kupowana, również od przyulicznych sprzedawców.

malowidło - owoce
Author: sxc.hu
Source: sxc.hu
Kilka lat temu, na polski sektor jagód wybiła się borówka amerykańska. Ma ona duże i mniej barwiące jagody, a dodatkowo są słodsze od naszej polskiej borówki. Co jest dobrą cechą tej borówki, jest jej łatwa hodowla. Jako że, jagody borówki zazwyczaj są drogie, uprawianie kilku krzaczków w donicy, będzie dla nas bardzo dobrą lokatą. Ostatnio, warta uwagi stała się także jagoda kamczacka. Rzadziej osiągalna w sklepach, lecz jeszcze łatwiejsza do hodowli od borówki amerykańskiej. Jej jagody są podłużne oraz nie są tak słodkie. Znacznie bardziej w smaku przypominają naszą rodzimą borówkę.
Powstało sporo hodowli borówki amerykańskiej oraz jagody kamczackiej. Znaczna rozchwytywalność tych owoców nawet gwarantuje rok w rok przychód ze zbioru. Jednak, jeśli jesteśmy amatorami tych owoców, a posiadamy ogródek lub miejsce na balkonie, rozważmy małą uprawę na nasze potrzeby. Nie musimy być rolnikiem, by uprawiać te krzewy. Borówka amerykańska, potrzebuje jedynie odpowiedniego nawożenia i właściwego przycinania, żeby rodziła więcej owoców. Jest dużo odmian, które należy zasadzać naprzemiennie, żeby utrzymywać krzyżowe zapylanie. Borówka amerykańska, w zależności od odmiany, daje owoce od lipca do końca września – to także przemawia za posiadaniem różnorodnych odmian. Ten gatunek jednak jest mniej odporny na mróz. Należy bezwzględnie dobrze ochraniać je w sezonie zimowym. Również minusowe temperatury w maju mogą katastrofalnie osłabić rodzenie owoców.
Znacznie mniej wymagająca w hodowli jest jagoda kamczacka. Nie wymaga bardzo żyznej ziemi, ani tak szczególnego nawozu. Jest to również gatunek odporny na niskie temperatury.

Podobała Ci się nasza informacja z witryny? Jest nam bardzo miło. Tym samym mamy zamiar zaprosić Cię do przejrzenia kolejnego wątku o podobnym temacie.

Nie osłabi jej również susza. Jej owoce są zawsze najszybsze. Szybsza jest nawet od truskawki. Uprawiając różne odmiany, jesteśmy w stanie cieszyć się jej owocami od początku maja do początku października. Nie straszne jej również ujemne, majowe temperatury. Nie tak często musi być przycinana, a krzewy owocują dłużej niż borówki (szerzej na stronie http://www.projektoskop.com.pl/5-zasady-uprawy-borowki-amerykanskiej-bluecrop/) amerykańskiej.

Co najistotniejsze, wszystkie zdatne do jedzenia borówki są niezwykle zdrowe. Posiadają mnóstwo witamin oraz działają antyoksydacyjnie. Korzystnie oddziałują na naskórek oraz stan ducha. Dlatego nigdy nie należy ich sobie odmawiać.