Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/elemiskasyfiskalne.pl/includes/menu.inc).

Czym trudni się dziedzina grafologii?

Aktualności

Osobowość każdego człowieka można poznać na kilka sposobów. Jednym z nich będzie zbadanie stylu pisania. Trudni się tym konkretna dziedzina psychologii, którą jest grafologia.

Grafolog
Author: 24oranges.nl
Source: http://www.flickr.com
Analiza pisma ręcznego, czyli grafologia to dziedzina, która odnalazła zastosowanie chociażby w kryminalistyce. Analiza pisma ręcznego pozwala między innymi na zaprezentowanie portretu psychologicznego przestępcy. Dokonując analizy grafologicznej zawiera wiele cech charakterystycznych, jakimi wyróżnia się pismo wszystkich nas. Nie ma dwóch ludzi, które piszą w identyczny sposób.

Każdy z nas stawia znaki rozmaitej wielkości, różnie się także kąt nachylenia liter, wszyscy zachowujemy również różne odstępy między znakami i wyrazami. Nie wszystkie analizy sporządzone przez biegłego grafologa będą wykorzystywane na rozprawie sądowej niejako dowód. Aby przeprowadzona przez grafologa analiza mogła zostać uwzględniona w sądzie niezbędna będzie weryfikacja opinii grafologicznej. Wykorzystywana weryfikacja opinii grafologicznej dokonywana będzie przez grafologów wpisanych na listę biegłych sądowych.

Za twórców grafologii uważany się Juliusza Crepieux-Jamin oraz Hipolita Michon. Badanie pisma ręcznego wykorzystuje się nie jedynie w kryminalistyce. zazwyczaj jedynie na podstawie pisma można ustalić, które uczucia towarzyszyły osobie piszącej konkretny tekst, jakie są jej zalety, a także wady. Na zasadzie ekspertyzy pisma grafolog będzie w stanie także stwierdzić, czy element był utworzony przez mężczyznę, lub przez kobietę. W zależności od tego, czy ekspertyza pisma będzie działem psychologii, lub też kryminalistyki zależne jest od tego, które studia musi ukończyć grafolog.

Wykształcenie z działu psychologii będzie niezbędne do uwzględnienia analizy pisma manualnego jako metody badawczej w dziale psychologicznym. Ale już grafolog-kryminalistyk nie musi być również psychologiem. Nie jest ważne czy pragniemy pracować na stanowisku jakim jest: grafolog-kryminalistyk, czy pragniemy też zastosować grafologię jako metodę psychologiczną niezbędne jest uzyskanie znacznie szerszej wiedzy z dziedziny grafologii. Kilka uczelni w polskim kraju uwzględnia studia podyplomowe z zakresu grafologii.